Fotografování

Helios 44M

26. srpna 2014 v 10:46 | Lucie N.
Nojo, musím se vám pochlubit, s čím mám teď tu čest fotit.
Dobře, není to objektiv ani tělo za deseti/statisíce, ale starý Zenitový objektiv
Jestli se v tomhle trochu orientujete (narozdíl odemně) :-D, víte, že to jsou staré objektivy,
oblíbené především kvůli svému bokehu (taková ta prasátka v pozadí).
Když mi přistál v ruce, byla jsem překvapená, z jak kvalitního materiálu je vyroben (narozdíl od dnešních super-moderních a hlavně super-drahých plastových objektivů).

Sehnat Helios není vůbec složité, skoro na každém internetovém bazaru, na kterém jsem hledala, ho někdo prodával a za velice slušné peníze. Ten můj jsem sehnala na Bazos.cz za 750Kč + 50Kč redukci, která je potřeba, abyste objektiv nasadili na tělo zrcadlovky. Redukce mi včera přišla i z Ebay za 36Kč, aspoň mám náhradní kdyby něco.


Já, jakožto naprostý amatér a líný samouk oceňuji, že jde vidět, jak máte nastavenou clonu. Myslím tedy, že pro začátečníky jako já, je takový starý objektiv úplně bezvadný, protože se tím naučíte jak (nejen) clona funguje, s čímž já jsem ze začátku dost bojovala (zajímavé - čím větší číslo, tím menší díra..a naopak)


Co mě již při prvním zapnutí zarazilo, že na mém Nikonu nejde zaostřit na nekoncečno. Co to znamená?
Zaostřím tak na dva metry (samozřejmě manuálně, takže na nějaké focení sportů tímhle staroušem zapomeňte) a dál je vše rozmazané. Focení makra s tím taky není žádná sláva, sice máte zaostřený střed tulipánu, ale listy jsou rozmazané apod.
Další nevýhodou je relativně citlivá clona, musíte si dávat pozor, jedná se o každý milimetr navíc/míň, o který je clona otevřená. Na clonu F2 je bílo, na clonu F5,6 už celkem tmavo a při F16 už nic nevidíte.
A ještě jednou se zmíním o té redukci. Objektiv má obě krytky - přední a zadní, ale s nasazenou redukcí krytku nenasadíte, musíte tedy nosit objektiv a redukci zvlášť. Kolikrát se mi stane, že redukci moc utáhnu a nemohu ji pak sundat, nebo se naopak snažím, aby byla volnější, ale to potom místo ostřícího kroužku točím s celým objektivem, dokud se ze zrcadlovky neuvolní.

 
 

Reklama